Do dneška by měly v Polsku skončit kontroly jatek, Varšava počítá i s legislativními úpravami, ale i školeními veterinářů a zemědělců, změny se ve spolupráci s dopravci také chystají ve způsobu přepravování masa.
EK na konci února vyzvala ČR ke zrušení plošných kontrol - v dopise o to žádal komisař Vytenis Andriukaitis, se kterým v minulém týdnu Toman jednal. Toman pak uvedl, že domluvené řešení situace je výsledkem dohody všech tří stran, tedy Polska, Česka i EK.
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v minulém týdnu také potvrdil, že k 25. březnu Varšava předá komisi aktualizovaný seznam prováděných kroků. \"Česká republika poté, co jej obdrží, okamžitě ukončí přijatá mimořádná opatření,\" uvedla tehdy mluvčí EK Anca Paduraruová.
Bílý už dříve informoval že Polsko v předminulém týdnu dalo vědět ČR o tom, že provedlo kontrolu více než 300 jatek. \"Polské úřady nově omezily přístup k úředním razítkům, se kterými nyní mohou disponovat jen schválení veterinární lékaři, provedly kontroly zprostředkovatelů obchodujících se skotem, posílily kontroly dobrých životních podmínek zvířat při přepravě a podobně,\" dodal mluvčí.
Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od 20. února. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v mase drůbežím.