Inspektoři loni kontrolovali 14.290 restaurací, bister, pivnic, barů nebo cukráren. Z toho chybu zjistila ve 3457 případech. Kvůli nedodržení správné hygienické praxe inspekce uzavřela provozovnu na místě v 67 případech.
Pokud jde o potraviny zjistilo se podle ředitele nejvíc chyb u medu, závažnost prohřešků však klesá. Například se již tak často do medu nepřidávají cukerné roztoky, místo toho jde spíše o technologické chyby, med se při přípravě příliš zahřívá nebo se prodává starší. Dalšími problematickými komoditami byly maso (pochybení skoro v pětině kontrolovaných případů), víno (23,9 procenta kontrol s chybou), skořápkové plody (28,2 procenta) nebo mléčné výrobky (18,3 procenta), ale i doplňky stravy (14 procent).
Podle ředitele nelze říct, že by se situace na českém trhu s ohledem na výši uložených pokut zlepšovala. Některá řízení se podle něj táhnou měsíce i roky, než jsou pravomocně ukončena, do výsledků z loňska tak podle něj zasáhla zjištění, která inspekce odhalila i v roce 2016.
Největší chybovost mají dlouhodobě potraviny ze zemí mimo Evropskou unii, menší pak evropské potraviny a nejmenší české. Takřka nulová pochybení jsou u potravin, které nesou značku Klasa nebo Regionální potravina. U Klasy se loni nenašla žádná chyba, u Regionální potraviny tři. Klanica uvedl, že prohřešky nebyly tak závažné, aby potravina o značení přišla.
drh rot