V Londýně, který je největším akciovým trhem v Evropě, vstoupily letos na hlavní trh pouze dvě firmy - právnická skupina DWF, která získala 75 milionů liber (2,3 miliardy Kč), a softwarová Dev Clever, které nabídka přinesla jen 678.000 liber. V Evropě celkem vstoupilo na burzu 11 společností.
Malý počet firem, které chtějí získat kapitál na akciové burze, je v ostrém kontrastu se situací před několika měsíci, kdy na trh vstoupila automobilka Aston Martin. Podle bankéřů firmy nechtějí na trh, protože by se jim nepodařilo dosáhnout vysokého hodnocení, jak tomu bylo před rokem. Výkon automobilky Aston Martin, ale třeba i finanční technologické firmy Funding Circle, která také vstoupila koncem loňského roku na londýnský trh, byl slabý a cena jejich akcií je stále pod jejich cenou určenou pro vstup na burzu.
Firmy místo akciového trhu hledají jiné zdroje financí. Patří mezi ně prodej podílu soukromým investorů či finanční injekce. Tyto postupy doposud upřednostňovaly hlavně technologické začínající firmy, tzv. start-upy, upozornila agentura Reuters.
Propad zájmu o vstup na burzu je špatnou zprávou také pro finanční instituce, které na něm vydělávají. Banky vybraly na poplatcích z primárních nabídek akcií v Evropě v letošním roce 3,64 milionu USD. Loni to bylo až 114,31 milionu USD.
Firmy mají stále zájem o vstup na burzu, ale zatím jen sledují situaci a vyčkávají. Volkswagen v polovině března zastavil přípravy na primární nabídku akcií nákladní divize Traton, dokud se situace nezlepší. Aktivita by se však měla začít během roku pomalu zlepšovat. Přispět by k tomu mohl hlavně vzkvétající sektor platebních služeb. Příští měsíc by na trh mohla vstoupit italská firma Nexi, jejíž nabídka by mohla být jednou z největších v letošním roce.
První mezinárodní firmou, která letos chystá vstup na londýnský trh, by mohla být dubajská platební firma Network International. Burza v Amsterodamu se pak chystá na vstup jihoafrické mediální a internetové firmy Naspers.