Ministr energetiky Alexandr Novak dnes nicméně prohlásil, že v dubnu už těžba bude v souladu s dohodu. Podle jeho ministerstva koncem března již byla těžba nižší o 225.000 b/d než v říjnu 2018, což je stanovená výchozí hranice.
Loni v prosinci ujednal takzvaný OPEC+, tedy OPEC a spolupracující země včetně Ruska, snížení dodávek ropy na trh o 1,2 milionu b/d. Z toho sám OPEC se zavázal dodávat o 800.000 barelů ropy méně. Výjimku z dohody mají tři členské státy OPEC - Írán, Libye a Venezuela.
Nabídka OPEC se podle průzkumu agentury Reuters v březnu snížila na čtyřleté minimum. Největší podíl na tom má Saúdská Arábie, která učinila těžební škrty nad svůj limit, těžila o 220.000 b/d méně než v únoru. Dalším faktorem je pokles produkce ropy ve Venezuele, na níž měly dopad sankce Spojených států a energetické výpadky.
Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu a je považována za jeho neoficiálního vůdce, však podle Reuters má problém přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na delší prodloužení dohody. Zatímco Saúdská Arábie preferuje prodloužení platnosti až do konce letošního roku, Rusko prý souhlasí jen se třemi měsíci.