Statistický úřad v dnešních údajích zpřesnil svůj odhad z počátku března, podle kterého loňský růst ekonomiky činil tři procenta. Upravil také údaj za poslední loňské čtvrtletí, kdy ekonomika meziročně vzrostla o 2,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Původně statistici předpokládali rychlejší růst o 2,8 procenta, respektive o 0,9 procenta.
Příjmy tuzemských domácností loni rostly podle statistiků nejrychleji za uplynulých 16 let, reálně se zvýšily o 4,7 procenta. \"Dynamický růst mezd se projevil v meziročním navýšení mzdových nákladů u podniků o devět procent. Pokračoval tak trend snižování míry jejich ziskovosti. Jelikož velká část podniků patří zahraničním vlastníkům, mělo to i přímý dopad do odlivu důchodů do zahraničí,\" uvedl Vladimír Kermiet z ČSÚ.
Vyšší mzdy se podepsaly i na ziskovosti firem. Ta v posledním loňském čtvrtletí klesla na 46,6 procenta, což byla podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera nejnižší hodnota v časové řadě od roku 2005. Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy klesla ziskovost na minimum minimálně od roku 1999, stále se však pohybuje nad úrovní míry zisku v EU. Pokles ziskovosti jde podle Seidlera především na vrub vyšším mzdovým nákladům, které loni vzrostly o 8,6 procenta. Ve světle pomaleji rostoucí produktivity práce je tento růst těžko udržitelný, podotkl.
Reálná spotřeba na obyvatele byla loni meziročně vyšší o 3,4 procenta. V číselném vyjádření průměrný měsíční příjem ze zaměstnání loni dosáhl 32.147 Kč a proti roku 2017 tak byl reálně o pět procent vyšší. Podle ČSÚ se mírně zvýšily úspory domácností i jejich investice.
Domácnosti se podle Seidlera začínají obávat ekonomického zpomalování, což u řady z nich vedlo k vyšší snaze spořit. Dnešní čísla to potvrdila, když se míra úspor domácností v posledním čtvrtletí zvýšila na 11,7 procenta, a dostala se zpět k dlouhodobému průměru. Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel očekává, že dynamika spotřeby domácností v příštím roce zrychlí, současně si ale lidé uvědomují rizika, která se nad ekonomikou vznášejí, a že už pomaleji rostou platy. Proto si začali tvořit úspory.
Zisky zahraničních majitelů obchodních společností loni dosáhly 7,8 procenta HDP. Na dividendách si zahraniční vlastníci firem v ČR rozdělili téměř 294 miliard korun. Jde o druhý nejvyšší údaj po roce 2016, kdy do zahraničí odteklo na dividendách 314 miliard korun. Podle Kovandy putovalo nejvíce peněz do Německa, Nizozemska a Lucemburska. Zahraniční majitelé v Česku loni reinvestovali 120 miliard korun.
Tuzemskou ekonomiku může v nadcházející době podle analytiků ovlivnit také výrazné zpomalení zahraniční poptávky a nejistota v zahraničním obchodě vyvolaná brexitem a spory mezi USA, Čínou a Evropskou unií.