Evropská unie v současnosti importuje více než 70 procent své spotřeby zemního plynu, především z Norska, Alžírska a hlavně z Ruské federace. S úpravou pravidel přišla Evropská komise v roce 2017 ve snaze zajistit větší právní jistotu pro dodavatele i spotřebitele a zvýšit bezpečnost dodávek.
Členské státy se předběžně s europarlamentem na podobě textu přijatelné pro obě strany shodly letos v únoru. Pravidla začnou platit 20 dní po zveřejnění v oficiálním věstníku EU, přičemž země budou mít devět měsíců na příslušné změny ve vlastních národních pravidlech.
Lidovecký europoslanec Jerzy Buzek po hlasování připomněl, že řada subjektů si přála, aby dnes přijaté změny spadly pod stůl. \"Bez nich by totiž evropská pravidla neplatila na plynovody ze zemí, které nejsou členy unie. Pro některé hráče na trhu by to znamenalo zisky, bylo by to ale v mnoha ohledech ztrátou pro naše občany a pro celou energetickou unii,\" míní Buzek.
Parlament dnes text přijal poměrem hlasů 465:95, 68 europoslanců se zdrželo.
Podle nových pravidel bude Evropská komise oprávněna zmocnit členský stát, kde by měl plynovod vstupovat na unijní území, k zahájení rozhovorů o dodávkách plynu, pokud by to podle ní nebylo v konfliktu s právem EU nebo nepředstavovalo hrozbu pro hospodářskou soutěž nebo bezpečnost dodávek. Před udělením výjimky bude komise muset věc konzultovat s ostatní státy unie. Jinak budou dohody o nových plynovodech ze zemí mimo EU zcela v evropské kompetenci.
\"Rusko-ukrajinská plynová krize z roku 2008 byla pro EU ponaučením. Pro unijní trh s plynem byla po ní přijata nová pravidla podporující bezpečnost a transparentnost. Deset let stará pravidla však například nepočítala se stavbou nových plynovodů z Ruska do některých členských států,\" vysvětlil dnes Niedermayer, proč byla nová pravidla třeba.