\"Náznaky obav domácností ze zhoršení ekonomické situace se v únoru nijak neprojevily na jejich spotřebním chování. Meziroční růst tržeb mimo autosegment zcela odpovídá průměru loňského roku a ani ve struktuře poptávky nedochází k nečekaným změnám,\" komentoval čísla analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Domácí poptávka se může opřít zejména o rychlý růst mezd a rekordně nízkou nezaměstnanost, doplnil analytik Deloitte David Marek. Pomáhá jí také mírně podprůměrná úroveň míry úspor. V zahraničí podle něj sice přibývá známek zhoršení ekonomického počasí a prognózy růstu pro Německo a další země postupně klesají, domácí poptávka v české ekonomice si ale ještě nějakou dobu svou sílu udrží.
Příznivé je rovněž to, že po šesti měsících nepřetržitého propadu stouply výdaje domácností v motoristickém segmentu. Částečně je ovšem tento vývoj dán sníženou loňskou základnou meziročního srovnání. Stále silná dynamika prodeje nepotravinářského zboží naznačuje, že domácnosti jsou nadále ochotny výrazně utrácet za zboží zbytné povahy, které nutně nepotřebují, uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.
Přes dnešní čísla ale analytik Generali Investment Radomír Jáč pro letošní rok očekává v porovnání s rokem 2018 mírné zpomalení růstu maloobchodních tržeb, což by mělo být dáno slabším růstem mezd a postupně se zvyšující mírou úspor domácností. I tak ale platí, že spotřeba domácností zůstane jedním z hlavních pilířů růstu české ekonomiky, poznamenal.
Analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička pro následující měsíce odhadl, že si maloobchodní tržby zhruba udrží aktuální dynamiku.Současně bude jejich růst podporovat i pokračující napjatá situace na trhu práce, která působí na rychlý mzdový růst a zvyšování disponibilních prostředků spotřebitelů. \"Proto předpokládáme, že maloobchodní tržby by v průměru letos měly vzrůst o 3,3 procenta, bez prodeje aut by se jejich dynamika měla udržet lehce nad čtyřmi procenty,\" dodal.