\"Dnes zveřejněný návrh MF na zvýšení spotřební daně na lihoviny o 37,50 Kč na 1 litr absolutního alkoholu nebyl s UVDL konzultován,\" uvedl. Celou tuto částku bude podle něj platit spotřebitel. \"Zejména u konzumních lihovin jsou marže výrobců a prodejců tak nízké, že není žádná možnost toto zvýšení kompenzovat,\" dodal.
Podle unie se u konzumních lihovin znovu otevře příležitost pro dodavatele černého trhu, protože budou mít zajímavější zisky. \"Část spotřebitelů přejde ke spotřebě piva a vína, jichž se toto vládní opatření nedotklo přesto, že celková spotřeba lihovin činí v České republice pouze 27 procent celkové spotřeby alkoholu (v přepočtu na 100% alkohol) a jejich spotřeba dlouhodobě klesá, zatímco spotřeba piva a vína dlouhodobě mírně stoupá,\" upozornila.
Celkový výběr daně podle Darebníka může klesnout. \"Při posledním zvýšení spotřební daně v roce 2010 došlo ke snížení celkového výběru spotřební daně v následujících čtyřech letech, které vyvrcholilo metanolovou kauzou,\" uvedl. \"Tento efekt ještě prohloubí deficit ve výběru spotřební daně na lihoviny. Známe konkrétní příklady z Evropské unie - v Estonsku zvýšili spotřební daň na lihoviny a výsledkem byl pokles výběru spotřební daně o 40 procent, zatímco v sousedním Lotyšsku, kde spotřební daň nezvýšili, se zvedl objem výběru spotřební daně o 50 procent,\" dodal.
Ředitel Palírny U Zeleného stromu Pavel Kadlec dodal, že v současnosti tvoří spotřební daň v závislosti na druhu produktu třetinu až téměř polovinu ceny. O kolik by ceny vzrostly, nechce odhadovat.
Kritizoval také termín zvýšení daně. \"Podle našich zkušeností víme, že prodej v předvánočním období patří k nejvyšším a splatnost spotřební daně v délce 55 dní ovlivňuje významně příjmy v prvních dvou měsících nového roku, zatímco poté následuje enormní pokles. Domníváme se, že načasování od 1.4. kalendářního roku by bylo výhodnější,\" dodal.