Zájem o první zahraniční dluhopisy firmy Aramco je obrovský

08.04.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rijád 8. dubna (ČTK) - Investoři již vyjádřili zájem o koupi prvních zahraničních dluhopisů největší ropné firmy na světě Saudi Aramco za více než 30 miliard USD (682,4 miliardy Kč). Uvedl to dnes saúdskoarabský ministr pro energetiku Chálid Fálih. Firma přitom podle dřívějších informací plánuje vydat dluhopisy jen za asi 10 miliard USD, přesnou výši zatím nestanovila. Poptávka po dluhopisech firmy je považována za ukazatel případného zájmu o akcie firmy v primární nabídce akcií, uvedla agentura Reuters.

Emise dluhopisů firmy Aramco je jedním z nejočekávanějších prodejů dluhopisů v letošním roce. Je to poprvé, kdy státní firma vstupuje na dolarové dluhopisové trhy. Dosud prodala pouze islámské dluhopisy v místní měně. Aramco plánuje použít peníze z prodeje dluhopisů ke splacení koupě většiny v místní petrochemické firmě Sabic za 69 miliard USD.

Podrobnosti o dluhopisech, které chce prodat tento týden, zatím firma nezveřejnila. Podle zdrojů plánuje šest tranší dluhopisů se splatností od tří do 30 let.

Firma minulý týden při takzvané roadshow, při níž přesvědčovala investory o nákupu dluhopisů, zveřejnila některá svá dosavadní finanční tajemství. Zisk společnosti za loňský rok byl nejvyšší na světě. Činil 111,1 miliardy USD, což bylo více než zisk firem Apple, Alphabet a Exxon Mobil dohromady. Firma se na světové produkci ropy podílí zhruba deseti procenty. Ukázalo se však také, že její zisk na barel je nižší než u jiných předních firem, jako Royal Dutch Shell, kvůli vysoké daňové zátěži.

Agentury Fitch Rating a Moody\'s Investors Service udělily dluhopisům firmy Aramco páté nejvyšší hodnocení spolehlivosti, v investičním pásmu. Rating je stejný, jako mají státní dluhopisy Saúdské Arábie, je však nižší než u ropných gigantů Exxon, Shell a Chevron, uvedla agentura Bloomberg.

O nabídce akcií státní ropné firmy Aramco se mluví již několik let a je netrpělivě očekávána, protože by se mohla stát největší v historii. Je také hlavní částí reformy korunního prince Muhammada bin Salmána, jejímž cílem je restrukturalizace ekonomiky království a snížení závislosti na příjmech z ropy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK