Hostitel letošního, již 8. summitu 16+1 chorvatský premiér Andrej Plenković hned na úvod jednání potvrdil rozšíření tohoto formátu o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak nese nový název 17+1.
\"Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře,\" řekl dnes Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou. \"Z hlediska byznysu je ale ten náš export stále nedostatečný,\" dal premiér opět najevo nespokojenost, pokud jde o obchodní bilanci ČR s Čínou.
Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenković. \"Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů,\" uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.
Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něj je třeba, aby se \"bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu\". Vyjádřil přitom naději, že se obchodní vztahy mezi ČR a Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.
Cílem platformy nyní už 17+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších jedenáct členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a nově Řecko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Černá Hora, Makedonie a Srbsko). Česko loni hostilo investiční fórum platformy na Pražském hradě. Nynější summit byl již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě.