Speciální kompresory vháněly do budovy, která musí odolat tornádu či zemětřesení, vzduch pět hodin. Technici do ní museli dostat 45 tun vzduchu, aby vytvořili přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působí vzduch silou sedmi tun. „V kontejnmentu jsme rozmístili téměř padesát čidel. Použili jsme dva měřící systémy. V rámci modernizace totiž přecházíme na nový systém. Jeho výsledky jsme chtěli srovnat s léty prověřeným zařízením,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Zkouška se dá podle Svitáka zjednodušeně přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří úniky tlaku. V případě plochy kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než hlavička od špendlíku, řekl Sviták.
Odstávka prvního bloku byla naplánovaná kvůli výměně necelé třetiny paliva, kontrole bezpečnostních systémů a turbíny. \"Aktuálně za sebou máme většinu z více než 12.000 činností včetně 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojila přibližně tisícovka lidí,\" řekl Sviták.
Odstávka také umožnila vyzkoušet přímo v reaktorovém sále nový kontejner na použité palivo. V ostrém provozu ho energetici použijí při odstávce druhého bloku naplánované od druhé poloviny června.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku roku vyrobil Temelín 4,4 TWh elektřiny.