Brent se tak pohyboval nejvýše od začátku loňského listopadu, WTI byla nejvýše od října.
Bílý dům v pondělí oznámil, že osmi zemím, mezi které patří i spojenci Japonsko, Jižní Korea či Turecko a dvě členské země Evropské unie, výjimky ze sankcí na obchodování s íránskou ropou neprodlouží. Výjimky ze sankcí vyprší na začátku května.
Rovnováhu nabídky a poptávky na trhu ale podle analytiků mohou udržet jak rezervní kapacity některých dodavatelů, k nimž patří například Saúdská Arábie, tak pokračování dovozu íránské ropy ze strany Číny.
Před obnovením amerických sankcí loni v listopadu byl Írán v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s těžbou kolem tří milionů barelů denně čtvrtým největším producentem, letos v dubnu pak jeho vývoz činil méně než milion barelů. Čína je největším odběratelem íránské ropy, loni z této země dovážela 585.400 barelů denně.
Spojené státy jednaly se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty o pokrytí výpadku íránské ropy na trhu. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih uvedl, že Rijád dlouhodobě usiluje o zachování stability trhu s ropou a že bude koordinovat svou produkci ropy s dalšími producenty, aby na trhu zajistil rovnováhu.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent červen 74,40 74,04 New York - NYMEX WTI červen 66,24 65,55