Antimonopolní úřad dospěl k názoru, že dohoda by přinesla podstatné oslabení konkurenčního prostředí jak na národní, tak i na lokální úrovni, růst cen v obchodech, v e-shopech i na čerpacích stanicích.
Sainsbury\'s, Walmart a Asda se dohodly na ukončení transakce a rozhodly se, že rozhodnutí CMA nenapadnou u soudu.
Nejistá je tak podle analytiků budoucnost generálního ředitele Sainsbury\'s Mika Coupeho, který je tvůrcem dohody a který v čele firmy stojí od roku 2014.
\"Specifickým důvodem, proč jsme se chtěli spojit, bylo snížení cen pro zákazníky. Závěr CMA, že bychom po fúzi zvýšili ceny, ignoruje dynamický a vysoce konkurenční charakter britského trhu s potravinami. CMA dnes vytáhl zákazníkům z kapsy jednu miliardu liber,\" uvedl.
Akcie Sainsbury\'s v reakci oslabily asi o pět procent. Za poslední tři měsíce odepsaly už asi 23 procent.
Podíl Sainsbury\'s na britském trhu potravin se podle průzkumu společnosti Kantar v loňském roce snížil na 15,3 procenta z 15,8 procenta v roce 2017. Obdobně klesl i podíl řetězce Asda, a to z 15,6 na 15,3 procenta.
Všechny největší řetězce přišly o tržní podíl ve prospěch německých diskontních prodejen Aldi a Lidl. Jejich podíl teď činí dohromady 13,6 procenta, Tesco má 27,4 procenta.
Sainsbury\'s a Asda argumentovaly tím, že jejich podíl na celkovém trhu potravin je ještě menší než ukazují data, protože se objevují noví hráči, jako například dodávkové služby. Regulátora ale nepřesvědčily, uvedla agentura Reuters.