Slovensko se ve čtvrtek přidalo k několika zemím, které přestaly odebírat znečištěnou ropu prostřednictvím ropovodu Družba. Slovenský přepravce Transpetrol uzavřel ropovodní síť poté, co Slovnaft odmítl přijmout problematickou surovinu kvůli možnému poškození technologických zařízení bratislavské rafinerie znečistěnou ropou.
\"Na zastavení dodávek ropy je rafinerie připravena reagovat použitím vlastních zásob suroviny tak, aby nebylo ohroženo zásobování trhů s palivy a ropnými produkty. Zároveň v rafinerii začínají dlouhodobě plánované generální revize, během kterých se zpracovává méně ropy a rafinerie je předzásobena ropnými produkty,\" informoval ČTK mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.
Náběh výrobních jednotek na plnou produkci po skončení prací očekává Slovnaft ve druhé polovině června. Kromě kontroly a údržby využije podnik odstávky i k modernizaci zařízení. Celkové investice v rámci generálních revizí firma vyčíslila na 67 milionů eur (1,7 miliardy korun). Rafinerie patří do maďarské skupiny MOL.
O situaci v souvislosti s dodávkami ropy jednali zástupci Slovnaftu, Transpetrolu, slovenského ministerstva hospodářství i slovenské správy státních hmotných rezerv. Ve společném prohlášení také uvedli, že energetická bezpečnost země je zajištěna a že Slovensko má zásoby ropy a ropných produktů na bezmála 93 dnů.
Ropovodem Družba neteče žádná ropa ani do Česka. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle dostupných informací zásoby komodity asi na sedm dní.
Dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu znečištění zastavily také Polsko, Německo a Bělorusko. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak v reakci uvedl, že čistá ropa by se měla dostat ropovodem na hranici s Běloruskem znovu 29. dubna.