Situaci kolem znečištěné ruské ropy projedná poradní skupina

29.04.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. dubna (ČTK) - Ředitel Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr svolal na dnešek poradní skupinu, která se bude zabývat situací kolem znečištěné ruské ropy. Česko i další evropské státy zastavily dodávky z ropovodu Družba kvůli jejímu znečištění organickým chloridem. Na dnešní schůzce se sejdou zástupci státních hmotných rezerv s hlavními hráči na trhu s pohonnými hmotami, kterými jsou Unipetrol, Čepro, Mero, Benzina, MOL, Shell, Slovnaft či ÖMV. Švagr v pátek označil situaci za vážnou a komplikovanou.

S holdingem Unipetrol chce dnes také projednat podmínky zápůjčky ropy z nouzových zásob státu. Litvínovská rafinerie, která patří Unipetrolu, má podle Švagra zásoby asi na sedm dnů. Nouzové zásoby ropy a ropných produktů v Česku ke konci března meziročně klesly zhruba o tři dny na 83,71 dne průměrných čistých denních dovozů. Praha tak už třetí rok neplní směrnici EU, podle které má být zásoba na 90 dní. \"Pokud bude potřeba, jsme připraveni uvolnit na trh v ČR nouzové zásoby,\" uvedl Švagr v pátek.

Unipetrol podle něj odmítl kontaminovanou ropu přijmout z logických důvodů, protože je v rafinerii nezpracovatelná. Ropa znečištěná organickým chloridem by mohla poškodit zařízení rafinerie. \"Pokud do sedmi dnů nenaběhne běžný režim, tak jsou pouze dvě varianty. Buď se bude muset rafinerie odstavit, anebo to bude řešení na vrub zásob hmotných rezerv,\" uvedl před víkendem Švagr.

Dovoz ropy z Družby zastavilo kvůli špatné kvalitě Česko, Polsko, Německo, Bělorusko či Slovensko. Z jednání Ruska, Ukrajiny a Polska vyplynulo, že čistá ropa by mohla začít proudit počátkem května.

Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

V Rusku se kontaminace ropy objevuje zřídka. S výpadky dodávek ropy prostřednictvím Družby jsou ale už z minulosti zkušenosti, a to zejména z 90. let. Přerušení dodávek přitom mělo nejrůznější příčiny - od požadavku SSSR na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK