Čínská společnost Huawei, která je největším světovým výrobcem telekomunikačního zařízení, čelí tlaku zejména ze strany Spojených států, podle kterých mohou technologie této firmy znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Huawei to odmítá.
V zařízení od Huawei z let 2009 a 2011 Vodafone zjistil takzvaná zadní vrátka (backdoor), která lze využít pro špionážní účely. Jde o speciální vstup do systému či programu, který je skrytou součástí jeho kódu a využívá se také pro vzdálenou administraci. Tento software mohl poskytnout neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii, do systému, který poskytuje internetové služby milionům domácností a podniků.
Další zranitelná místa byla objevena v zařízeních Huawei v roce 2012, uvedla agentura Bloomberg. Na vyřešení obou problémů firmy od začátku spolupracovaly. Žádný únik dat zjištěn nebyl.
Čínská firma uvedla, že o problémech byla v letech 2011 a 2012 informována a v té době je řešila.
Agentura Bloomberg ale upozorňuje na názory lidí, kteří se zúčastnili jednání těchto firem. Podle nich zranitelnost přetrvala v zařízení i po roce 2012, a to i v Británii, Německu, Španělsku a Portugalsku. Vodafone se firmy Huawei údajně držel kvůli příznivým cenám.
Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a na evropský trh vstoupila v roce 2000. Vodafone od ní začal v roce 2008 kupovat routery pro Itálii, později také pro Británii, Německo, Španělsko a Portugalsko.