Piráti by preferovali digitální daň na evropské úrovni

30.04.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. dubna (ČTK) - Pirátští poslanci by preferovali zavedení digitální daně na evropské úrovni. Zdanění digitálních služeb pouze na národní úrovni má podle nich rezervy, zahraniční firmy se tak mohou povinnosti dále vyhýbat díky sídlům v jiných státech. V komentáři pro média to uvedl pirátský místopředseda Mikuláš Peksa. TOP 09 je připravena diskutovat s vládou o zavedení digitální daně za předpokladu, že současně s tím se nějaká daň nebo povinné pojistné sníží. ČTK to řekl předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek. Koalice ANO a ČSSD se na pondělním jednání domluvila na tom, že chce zavést sedmiprocentní daň pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook a Google.

Podle konzervativního odhadu ministerstva financí by nová daň mohla do státního rozpočtu ročně přinést pět miliard korun. Účinnost zákona pak úřad odhaduje na polovinu roku 2020. Daň by se měla dotknout internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč). Na dotaz ČTK ministerstvo upřesnilo, že daň bude směřovat na tržby internetových firem, a nepůjde tak o daň ze zisku.

Piráti podporují zavedení digitální daně na úrovni Evropské unie, blokují to podle nich ale země jako Irsko či Lucembursko. Již dříve řekl lídr pirátské kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu Marcel Kolaja, že by se v případě zavedení daně jen v ČR digitální společnosti mohly vyhýbat placení daně například tím, že by prodávaly reklamu přes prostředníky. \"Tím by nenaplnily podmínku pro výši celosvětových příjmů, aby digitální daň platily,\" uvedl tehdy.

\"My jsme připraveni diskutovat o zavedení digitální daně za předpokladu, že současně s tím se nějaká jiná daň nebo povinné pojistné sníží, aby to bylo alespoň fiskálně neutrální. Kdyby to mělo být jenom záplatování státního rozpočtu, tak si opravdu nemyslíme, že to je odpovědná daňová politika,\" řekl Kalousek. Snížit by se podle něj mohla například daň z příjmu fyzických osob nebo daň z nabídky nemovitostí.

\"Smysl by nám nedávalo podpořit vládu v tom, aby z roku na rok doháněla svoji neodpovědnou výdajovou politiku, protože co bude dělat zase příští rok?\" doplnil šéf poslanců TOP 09.

Podle místopředsedkyně Starostů a nezávislých Věry Kovářové je sedmiprocentní sazba v mezinárodním srovnání poměrně vysoká a je otázkou, zda je realistická. \"Sazby v zahraničí se pohybují od tří do pěti procent,\" napsala ČTK. Zavedení daně by podle ní mělo vést k narovnání podnikatelského prostředí a posílení férovosti daňového systému. Také podle ní by bylo ideální evropské řešení.

\"Nemůžu se ubránit dojmu, že u nás vláda tak trochu staví dům od střechy. Nejdřív si posvítila na ty nejmenší v podobě EET a až teď se vrhá na ty největší,\" uvedla. Otázkou podle ní zůstává, jak by byly výnosy daně použity. Vhodné by bylo peníze investovat například do rozvoje vysokorychlostního internetu či rozvoje digitálního sektoru ekonomiky obecně, míní. Podle Pirátů by výnosy měl stát investovat do oblastí, v nichž Česko dlouhodobě zaostává, například do školství.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK