Jednoletý výpadek lze díky zásobám pivovarů ustát. \"Pokud by se situace opakovala, mělo by to velmi zásadní vliv na rozsah pěstování chmele v ČR. O český chmel je stále zájem a snahou pěstitelů je tuto poptávku naplnit a udržet si obchodní partnery. K tomu pěstitelé vynakládají značné úsilí,\" řekl ČTK Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele. Z celé sklizně v Česku zůstává v tuzemsku zhruba 20 procent, zbytek míří na export.
Srážkový deficit pondělní déšť jen zmírnil. Podle portálu Intersucho se špatná situace nadále očekává mimo jiné právě v Polabí a Poohří. Suchému počasí lze podle pěstitelů stěží jakkoli čelit. \"Při zakládání chmelnic je vhodné vybírat pozemky s vyšší hladinou spodní vody, pozemky u vodních toků. Na druhou stranu narážíme na různé restrikce při použití přípravků na ochranu rostlin v případě polohy chmelnice v ochranných pásmech vodních zdrojů. Kvůli tomu například skončil s pěstováním chmele podnik na Roudnicku,\" uvedl Kovařík.
Pěstitelé, kteří mají závlahy, ještě plně nezavlažují, protože se ve chmelnicích nyní pracuje, navěšují se a zapichují drátky a postupně se ještě bude zavádět réva.
V loňském roce pěstitelé sklidili 5126 tun chmele z výměry 5020 hektarů, což bylo o 75 hektarů více oproti roku 2017. Sklidilo se však meziročně o 25 procent méně chmele. Slabá sklizeň byla dána především suchým a horkým počasím v letních měsících loňského roku. Na řadě míst byl srážkový deficit nebo počet tropických dní rekordní.
Podprůměrný výnos 1,02 tuny z hektaru měl dopad na tržby pěstitelů, kteří žádali o kompenzace za sucho. \"Odhadujeme, že nějakou kompenzaci mohla obdržet přibližně třetina pěstitelů. Bohužel v případě kompenzací u tržních komodit přistoupilo Ministerstvo zemědělství ČR ke krácení vlivem převisu objemu podaných žádostí,\" uvedl Kovařík.