SAS ruší na čtvrtek další lety, včetně spojů s Prahou

01.05.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Oslo 1. května (ČTK) - Zástupci letecké společnosti Scandinavian Airlines (SAS) a pilotů dnes zahájili jednání, které má ukončit časově neomezenou stávku. Ta začala před šesti dny a měla už dopad na plány více než 300.000 cestujících. Zda se podaří uzavřít dohodu, ale není zatím jasné. Aerolinky oznámily, že ve čtvrtek zruší dalších 280 letů. Dnes bylo zrušeno více než 500 spojů, mezi nimi i ty s Prahou.

Dnes byl zrušen dopolední zpáteční spoj mezi Prahou a Oslem a dva odpolední zpáteční spoje mezi Prahou a Stockholmem. Ve čtvrtek budou zrušeny opět dva spoje mezi Prahou a Stockholmem a zda se uskuteční odpolední let z Kodaně do Prahy a zpět, zatím není jisté.

Čtvrteční rušení spojů se dotkne více než 20.000 cestujících. Časově neomezená stávka začala minulý týden v pátek po kolapsu jednání o mzdách se svazem SAS Pilot Group, který zastupuje zhruba 95 procent pilotů firmy ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Aerolinky kvůli stávce zrušily zatím kolem 70 procent letů.

Obnovení jednání s piloty, které je prvním kontaktem mezi firmou a stávkujícími od kolapsu jednání, mluvčí SAS Karin Nymanová vítá. Doufá přitom, že jednání povede ke konstruktivnímu dialogu, který ukončí spory. Obnovená jednání se vedou v norském hlavním městě. Podle norského mediátora, který jednání organizuje, se má jednat o délce pracovní doby, směnách a mzdách, informují zahraniční agentury.

Analytici odhadují, že stávka může stát SAS až 10,5 milionu dolarů denně (240 milionů Kč). Očekávaný zisk firmy by tak mohla stávka smazat za dva týdny.

Aerolinky SAS roky snižují náklady kvůli konkurenci nízkonákladových společností, jako jsou Norwegian Air či Ryanair. V roce 2012 se společnost dostala na pokraj bankrotu, výměnou za záchranný úvěr prodala majetek, snížila mzdy a zrušila tisíce pracovních míst. V posledních čtyřech letech byla v zisku. Aerolinky se však opět dostávají do problémů mimo jiné kvůli růstu nákladů na pohonné hmoty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK