\"U hypotečních úvěrů upravujeme sazby průběžně podle situace na trhu, aktuálně naše sazby začínají na 2,89 procenta,\" uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Změnu úrokových sazeb zatím nepřipravuje ani Komerční banka.
Na změnu sazeb ČNB naopak už zareagovala Banka Creditas, která od 6. května zvýší sazby na spořicích účtech o 0,2 procenta.
Dopad dnešního kroku ČNB na hypoteční sazby bude podle analytiků velmi omezený. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler podotkl, že hypotéky reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností, které zůstávají v posledních měsících nižší. Podle Petra Bartoně z investiční společnosti Natland hovoří proti zdražování hypoték mimo jiné oslabená poptávka a také jejich zdražování v plynulých měsících.
Jiná situace může být podle Bartoně u bankovních půjček. Kvůli opatrnosti bankovních domů a nyní i vyšších úroků od ČNB se podle něj může snižovat motivace půjčovat firmám.
Průměrná úroková sazba hypoték v březnu podle Fincentrum Hypoindexu klesla na 2,90 procenta z únorových 2,99 procenta. Byl to největší meziměsíční propad od března roku 2015. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Od té doby vesměs rostla.