Stát má nárok na náhradu škody 97 mil. v kauze elektrárny Moldava

07.05.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. května (ČTK) - Stát uspěl s nárokem na náhradu škody přes 97 milionů korun v kauze solární elektrárny v Moldavě na Teplicku. ČTK to dnes sdělil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Elektrárna v Moldavě patří k těm, které byly narychlo uvedeny do provozu před koncem roku 2010, kdy výrazně klesla dotovaná výkupní cena elektřiny vyráběné ze slunce. Ve věci čelí obžalobě dva představitelé firmy Talwin, Krajský soud v Brně jim letos zatím nepravomocně uložil po sedmi letech vězení.

ÚZSVM nárok na náhradu škody vznesl v trestním řízení. \"Jedná se o první úspěch v kauzách solárních elektráren, kdy byl ministerstvu průmyslu a obchodu, které zastupovali právní zástupci ÚZSVM, přiznán nárok na náhradu škody. To je vynikající výsledek, lze totiž očekávat, že Krajský soud v Brně bude i v dalších kauzách solárních elektráren rozhodovat konzistentně v souladu s tímto případem,\" uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. V dalších případech solárních elektráren rozsudky dosud nepadly.

Suma 97,6 milionu korun, která byla státu přiznána, představuje rozdíl mezi vyšší výkupní cenou, na kterou měla elektrárna v Moldavě nárok díky uvedení do provozu před koncem roku 2010, a sníženou cenou po tomto datu. Společnosti Talwin byl podle ÚZSVM zabrán majetek v hodnotě téměř 56 milionů korun.

Od začátku roku 2011 výkupní ceny solární elektřiny klesly na polovinu a provozovatelé se proto elektrárny snažili uvést do provozu před tímto datem. Soudy nyní rozhodují o tom, zda některé elektrárny nezískaly licence k provozu nezákonně, ještě před svým stavebním dokončením.

V případu solární elektrárny v Moldavě brněnský krajský soud nepravomocně poslal na pět let do vězení také revizního technika, který uvedení elektrárny do provozu potvrdil. Dvouletý trest s tříletým podmíněným odkladem dostala úřednice stavebního úřadu. Elektrárna v Moldavě podle verdiktu Nejvyššího správního soudu navíc dostala v rozporu se zákonem stavební povolení. Byla vybudována v chráněné ptačí oblasti a v místě bez územního plánu.

ÚZSVM uvedl, že vlastními zaměstnanci zastupuje v právních sporech v ČR i ostatní organizační složky státu a má v tom 90procentní úspěšnost. Loni ÚZSVM uzavřel celkem 1391 dohod o zastupování, což byl jeho dosud druhý nejvyšší počet převzatých sporů. Právní zástupci úřadu v minulém roce uhájili státu víc než 60 miliard korun, doplnil ÚZSVM.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK