Prostějov vykazuje podle výzkumu dobré výsledky v rozvoji podnikatelského prostředí. Město má vysoký podíl právnických osob i vysoký podíl malých a středních firem. Zároveň má nízkou nezaměstnanost a je atraktivní i díky dobré dopravní dostupnosti. V přístupu veřejné správy se vyznačuje dobrou komunikací s podnikateli, kvalitními webovými stránkami a kvalitní elektronickou komunikací.
\"Z ocenění mám velkou radost. Jsme naprosto otevření k podnikatelskému sektoru a vstřícní ve všech směrech. Navíc podnikatelé dostávají informace od nás rychle,\" uvedl prostějovský primátor František Jura (ANO). Doplnil, že Prostějov chystá pro podnikatele otevření malé podnikatelské zóny v Brněnské ulici.
Humpolec má podle výzkumu dlouhodobě příznivé podnikatelské prostředí. Má vysoký podíl podnikatelů i vysoký přírůstek obyvatel. Zároveň má město výhodnou pozici a dlouhodobě nízkou nezaměstnanost. Ohledně veřejné správy má Humpolec vysoké kapitálové výdaje. \"O otevřenosti místní radnice nejen směrem k podnikatelům zase svědčí vysoký počet úředních hodin místního úřadu,\" uvedli organizátoři.
Podnikatelské prostředí Brna bodovalo díky vysokému podílu právnických osob a vysokému počtu studentů a učňů v odborném vzdělávání. Další silnou stránkou Brna podle výzkumu je vysoký podíl malých a středních firem. V přístupu veřejné správy Brno uspělo především díky kvalitní komunikaci s podnikateli.
Obce se ve výzkumu hodnotí na základě 23 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to na podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí 50 procenty, mohou ovlivnit svým chováním radnice.
Desítka nejlepších měst pro podnikání v ČR:
Celkové pořadí 1 Prostějov 2 Humpolec 3 Brno 4 Olomouc 5 Jihlava 6 Pardubice 7 Frýdek-Místek 8 Zlín 9 Pacov 10 Pelhřimov
Zdroj: Město pro byznys 2018