Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo. Hotely zaznamenaly zvýšení návštěvnosti o 1,3 procenta a penziony o 6,4 procenta.
Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - téměř 408.000 a nadále tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR. V porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 2,6 procenta. Méně než před rokem se ubytovalo také Rakušanů, návštěvnost ze zbylých okolních zemí ale rostla.
Po Němcích mezi cizinci následovali Slováci s víc než 143.000 návštěvníků a Poláci s téměř 137.000 hostů. Návštěvníků z těchto dvou zemí přibylo, stejně jako z Velké Británie, Číny, USA a Francie. Počet Francouzů se meziročně zvýšil téměř o 17 procent, Číňanů o desetinu. Zhruba o devět procent méně než před rokem přijelo Rusů a také Italů.
Počet návštěvníků se meziročně zvýšil ve většině krajů. \"Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj (o 7,2 procenta), Královéhradecký kraj (o 5,2 procenta) nebo Vysočina (o 5,1 procenta),\" uvedl ČSÚ. V Praze nejvýrazněji ze všech krajů vzrostl počet hostů z ČR, bylo to o devět procent. Počet zahraničních návštěvníků ale v hlavním městě klesl o dvě procenta, což mělo podle statistiků rozhodující vliv na jejich celorepublikový pokles.
Počet noclehů v prvním čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 4,2 procenta nocí víc než před rokem. Noclehů zahraničního hostů ubylo o 2,3 procenta, stále ale tvořily téměř 60 procent celku. Počet přenocování v hotelech se snížil o půl procenta hlavně kvůli poklesu zájmu cizinců.
Noclehů přibylo v osmi krajích, nejvýrazněji na Vysočině o 9,1 procenta. Naproti tomu v Praze se počet snížil o 2,6 procenta a klesl také ve Středočeském, Jihočeském, Zlínském a Karlovarském kraji. V Plzeňském se počet přenocování meziročně nezměnil.