\"V žádném jiném ze všech prvních čtvrtletí české historie nebyl počet hostů tak vysoký jako letos,\" řekl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo. Výsledky cestovního ruchu tak podle analytiků odrážejí vývoj tuzemské a světové ekonomiky. \"Nižší návštěvnost je patrná zejména u turistů ze západoevropských zemích, které se potýkají s citelnějším ekonomickým zpomalením. To je případ i hostů z Německa, kteří stojí dlouhodobě v čele žebříčku příjezdové turistiky,\" uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Češi naopak neváhají za rekreaci utrácet, protože se zatím podle Kovandy neobávají zhoršování vlastní finanční situace. \"Tato obava ovšem zintenzivní během letošního roku, pročež letos, nejpozději příští rok, lze očekávat výrazné zmírnění dynamiky cestovního ruchu v ČR, případně dokonce jeho stagnaci,\" dodal.
Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - téměř 408.000 a nadále tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR. V porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 2,6 procenta. Po Němcích mezi cizinci následovali Slováci s víc než 143.000 návštěvníků a Poláci s téměř 137.000 hostů. Návštěvníků z těchto dvou zemí přibylo, stejně jako z Velké Británie, Číny, USA a Francie.
Významný nárůst v příjezdech ze zahraničí si podle mluvčí agentury CzechTourism Michaely Klofcové připsala Ukrajina, a to meziročně o 29 procent. \"Za silným růstem poptávky na ukrajinském trhu stojí pravděpodobně silná prozápadní orientace významné části ukrajinské společnosti, která se promítá i do spotřebitelských preferencí turistů,\" uvedla. Připomněla, že se výrazně zvyšují příjezdy turistů ze Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Pro ně je typická dlouhá doba pobytu, což je pro Česko ekonomicky výhodné.
Naopak nadále pokračuje citelný pokles hostů z Ruska, který podle Kovandy už v roce 2014 \"nastartovala\" krize rublu, propad cen ropy a sankce. Z dalších zemí se méně než před rokem ubytovalo také turistů z Rakouska, Itálie a Nizozemska.
Počet návštěvníků se meziročně zvýšil ve většině krajů. \"Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj (o 7,2 procenta), Královéhradecký kraj (o 5,2 procenta) nebo Vysočina (o 5,1 procenta),\" uvedl ČSÚ. V Praze nejvýrazněji ze všech krajů vzrostl počet hostů z ČR, bylo to o devět procent. Počet zahraničních návštěvníků ale v hlavním městě klesl o dvě procenta, což mělo podle statistiků rozhodující vliv na jejich celorepublikový pokles.
Počet přenocování se v 1. čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta na 10,8 milionu noclehů. Hotely zaznamenaly zvýšení návštěvnosti o 1,3 procenta a penziony o 6,4 procenta.