Tajné služby v USA firmu Huawei podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou. Firma bude mít kvůli zařazení na americkou černou listinu výrazně zkomplikovaný přístup k součástkám a komponentům, které nabízejí americké podniky. Rozhodnutí amerického ministerstva obchodu se opírá o středeční exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze. Huawei postup Washingtonu kritizoval, s americkou vládou se ale chce dohodnout na řešení situace. Peking už varoval, že bude chránit své obchodní zájmy.
Macron na úvod dnešního zahájení třídenní technologické konference VivaTech prohlásil, že cílem Francie není postihovat firmu Huawei. \"Naším postojem není blokovat Huawei nebo nějakou jinou společnost, ale zajistit naši národní bezpečnost a evropskou suverenitu. Myslím si ale, že teď začít technologickou nebo obchodní válku není vhodné,\" řekl francouzský prezident, kterého citovala agentura Reuters.
Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby Huawei a další čínské podniky, které považují za rizikové, vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G) a z klíčové datové infrastruktury.
Nizozemský deník De Volkskrant dnes mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společnosti postavená na zařízení Huawei má skryté oslabení, což by mohlo ohrozit bezpečnost uživatelských dat. Rozvědka AIVD proto podle listu prověřuje, zda tato skrytá zadní vrátka neumožnila čínské vládě špionáž.
Huawei na dotaz deníku De Volkskrant obvinění odmítl. \"Dodržujeme zákony a pravidla v každé zemi, kde působíme,\" uvedla společnost a dodala, že přístup do sítí postavených na technologii Huawei je uzavřen pro vlády a další hráče, kteří ji chtějí zneužít k ohrožení kybernetické bezpečnosti.
AIVD odmítla případ komentovat. V dubnu ale nizozemská tajná služba uvedla, že není žádoucí, aby Nizozemsko bylo závislé na technickém a programovém vybavení společností ze zemí, které vedou kybernetické útoky proti zájmům Nizozemska. V této souvislosti AIVD zmínila Rusko a Čínu, poznamenal Reuters.
O nebezpečí, které Huawei představuje, dnes s agenturou Reuters hovořil bývalý šéf britské rozvědky MI6 Richard Dearlove. Ten se domnívá, že britská vláda by měla znovu přehodnotit prozatímní rozhodnutí umožnit čínské firmě podílet se na výstavbě nestrategických částí mobilních a datových sítí. Tento postoj Londýna, který dosud nebyl formálně zveřejněn, ale unikl do médií, kritizoval i Trump. Ten chce, aby byl Huawei vyloučen zcela.