Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo zařadit Huawei s okamžitou platností na černou listinu ve čtvrtek. Firmě to znemožní kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA, což by podle analytiků mohlo ohrozit aktivity čínského podniku i jeho dodavatelů a zpomalit výstavbu sítí 5G. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá. Americké rozhodnutí Huawei považuje za bezdůvodné a za porušení práv firmy. S rozhodnutím USA nesouhlasí ani čínská vláda, která chce své obchodní zájmy a práva bránit.
Mluvčí společnosti Huawei Technologies Czech Pavel Košek uvedl, že rozhodnutí amerických úřadů není v ničím zájmu a může americkým společnostem, které jsou s Huawei v obchodním styku, způsobit významné ekonomické škody a může mít dopad na desítky tisíc pracovních míst v USA. \"Společnost Huawei bude usilovat o bezodkladnou nápravu a řešení vzniklé situace. Zároveň aktivně přistoupíme ke zmírnění dopadů této události. V rámci České republiky zatím nevidíme žádné možné dopady na naše obchodní aktivity anebo naše zákazníky,\" napsal.
Rozhodnutí amerického ministerstva obchodu se opírá o středeční exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze. Z oznámení ministerstva vyplývá, že jeho rozhodnutí se v Evropské unii dotklo poboček v Belgii, Británii, Německu a Nizozemsku, z neunijních evropských zemí pak pobočky ve Švýcarsku.
Před výrobky čínské firmy varoval vedle amerických úřadů i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Zástupce největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí CETIN v březnu prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale lze je zvládnout. Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počátkem měsíce uvedl, že z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně výběrových řízení souvisejících se sítěmi 5G, by dopředu neměl být vyřazen žádný zájemce, tudíž ani Huawei.