Vážnějším problémem než sucho byly pro pěstitele letošní mrazíky, které zasáhly jejich ekonomiku, pěstitelé totiž museli ochránit úrodu zapalováním parafínových svící v sadech či zmlžovačem. Poškození však zdaleka nedosahuje úrovně z let 2016 a 2017.
U nejpěstovanějších jabloní se očekává nižší úroda u odrůd Golden Delicious a Jonagold. \"Produkce je vysoce kvalitní. Doufáme v přízeň počasí a zejména doufáme, že se nám vyhne krupobití,\" uvedl Pokorný.
Jako první přijdou na trh z moravských a slezských sadů třešně. \"Došlo k lokálnímu poškození plodů, ale většina pěstitelů bude mít průměrnou úrodu. Zahájení sklizně očekáváme na začátku června,\" uvedl Pokorný.
Následovat budou meruňky. \"Průměrná úroda je dostatečná k uspokojení trhu. O kvalitě plodů rozhodne další průběh počasí. Zhruba třetina pěstitelů má možnost doplňkové závlahy,\" sdělil Pokorný. První sklizeň začne kolem poloviny června a vyvrcholí v červenci.
U broskví se očekává úroda vyšší než v posledních letech, ale vzhledem ke stále se snižující rozloze sadů by měli zájemci kontaktovat přímo pěstitele. Úroda višní bude také průměrná a většina půjde na průmyslové zpracování na šťávy a kompoty. \"Pěstitelé si dobře poradili s houbovou chorobou, která způsobuje spálu květů,\" řekl Pokorný.
Unie sdružuje 212 pěstitelů a školkařů, kteří mají 3750 hektarů sadů a 110 hektarů školek.