Cestovní pojištění k platební kartě se uzavírá jednorázově a trvá nejčastěji 1 rok. Během této doby se o něj nemusíte starat, což je jeho nespornou výhodou. Během roku můžete cestovat, kolikrát chcete, a díky cestovnímu pojištění k platební kartě v podstatě nemusíte uzavírat pokaždé nové. Dalším benefitem je přehlednost a jednoduchost produktu. Na co vám ale nevystačí?
- Co kryje pojištění k platební kartě?
- Cestovní pojištění na služební cestu nebo sportovní aktivity?
- Limity krytí u cestovního pojištění ke kartě
- Jak se cestovní pojištění k platební kartě prodlužuje?
- Srovnání výhod a nevýhod pojištění k platební kartě
Co kryje pojištění k platební kartě?
Obsah cestovního pojištění k platební kartě mají banky podobný. Všechny nabízejí krytí léčebných výloh, ve většině případů také úrazu, odpovědnosti za škodu, právní pomoc a pojištění zavazadel. Přemýšlet nemusíte také nad tím, kam cestujete, v tomto případě totiž odpadá rozdíl mezi cílovými zeměmi. Pojištění platí po celém světě bez rozdílu.
Měsíční platby se za pojištění ke kartě zpravidla pohybují v řádu desítek korun, ročně za něj tedy zaplatíte od 240 po zhruba 1 500 Kč. Přitom na minimálně 200 Kč vyjde běžné turistické pojištění sjednané pro sedmidenní zahraniční pobyt.
Zdroj: Shutterstock
Cestovní pojištění na služební cestu nebo sport?
Tento druh cestovního pojištění ocení zejména ty osoby, které jsou často a pravidelně vysílány na služební cesty do zahraničí. Pro tento typ cestování pojištění k platební kartě bohatě stačí.
„Cestovní pojištění k platební kartě může sloužit v podstatě jako “pojistka” pro případ, že se klient zapomene pro svoji zahraniční cestu pojistit. Výhodu má ale hlavně pro ty, kteří cizí země navštěvují často, třeba pracovně, a sjednávání nové smlouvy při každé cestě by bylo ztrátou času, energie a peněz,” říká Aleš Žárský, ředitel služby DOK, chytré správy pojištění.
Problém ale může nastat, pokud se během pobytu v zahraničí chystáte sportovat anebo věnovat adrenalinovým aktivitám – ty méně časté většinou nebývají pojištěny. Dejte si pozor také na to, že některé banky u tohoto typu pojištění vybírají spoluúčast, která je u běžného cestovního pojištění vždy nulová.
Limity krytí u cestovního pojištění ke kartě
Nízká cena pojistného jde zde bohužel ruku v ruce s nízkými limity krytí.
„Zvláštní pozornost je potřeba věnovat částkám, které se v případě pojistné události proplácí. Například léčebné výlohy u cestovního pojištění k platebním kartám se pohybují kolem částky 1 500 000 korun, což je v případě závažnějšího zdravotního problému nedostatečné. Pro případ letní dovolené u moře se doporučuje krytí alespoň 3 miliony, v případě aktivní letní nebo zimní dovolené alespoň 5 milionů,” říká Aleš Žárský, ředitel služby DOK, chytré správy pojištění.
Pojištění ke kartě se kromě držitele může často vztahovat i na děti do 18 let anebo na partnera ze společné domácnosti. To se může na první pohled jevit jako výhodné, o dost komplikovanější to ale je z hlediska limitů krytí. Někde se totiž mohou počítat limity krytí na každou osobu zvlášť, jinde naopak budou stanovené částky platit pro všechny osoby dohromady.
Omezující pak může být i délka aktivity pojištění pro jednotlivou cestu. Pojištění obvykle bývá aktivní 60 až 90 dní, přičemž po uplynutí stanoveného časového limitu přestává platit.
Jak se cestovní pojištění k platební kartě prodlužuje?
Smlouvy na 1 rok mají možnost prodloužení. „U těchto smluv dochází k automatické prolongaci. To znamená, že nesdělí-li držitel platební karty bance alespoň 6 týdnů před uplynutím pojistné doby, že o další trvání pojištění nemá zájem, jeho smlouva se prodlužuje za stejných podmínek o další 1 rok,” uzavírá Aleš Žárský.
Srovnání výhod a nevýhod u cestovního pojištění k platební kartě
Výhody |
Nevýhody |
Cena |
Nízké limity pojistného krytí |
Bez starosti s opakovaným sjednáváním |
Omezený rozsah rizik |
Jednoduchost a přehlednost |
Absence pojištění při provozování konkrétních sportů a adrenalinových aktivit |
Platí ve všech zemích |
Případná spoluúčast |
Zpravidla kryje potomky, případně i další členy domácnosti |
Omezení délky pobytu v zahraničí |
Výhodné pro aktivní cestovatele |
|
Čtěte také: