Poslední zátěžové testy ČNB z prosince prokázaly u bank a pojišťoven v ČR odolnost vůči negativnímu vývoji. Kapitálová vybavenost bank by zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě scénáře, který předpokládal silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí.
Pravidla pro poskytování hypoték loni v říjnu ČNB rozšířila o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti tehdy nechala ČNB beze změny. Opatření bylo zaměřeno na nové úvěry na bydlení, netýká se refinancování hypoték.
Proticyklickou kapitálovoou rezervu, kterou ČNB stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok, centrální banka nechala v březnu pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 1,75 procenta. Tato sazba bude tak platit od dubna 2020. Aktuálně platná sazba je 1,25 procenta. Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát.