Hlášení zpravodajů je vztažené k 19. květnu, avšak platné i po deštích tohoto týdne, protože co sucho zničilo, už současné deště nespraví. Mohou však lokálně dosytit hlubší půdní horizont a vytvořit větší zásobu pro další suché období.
Pesimistické odhady výnosů zaznívají aktuálně především z Čech. \"A to jak východních zasažených výrazným loňským suchem, tak středních a severozápadních. Okresy Louny a Most očekávají místně až extrémní dopady sucha. Těžké poškození očekává deset okresů v Čechách,\" uvedli tvůrci portálu. Extrémní poškození je ztráta výnosů nad 40 procent, těžké poškození mezi 30 a 40 procenty. Se ztrátami vyššími než deset procent počítá většina respondentů portálu jak z Čech, tak z Moravy.
Aktuální situaci hlásí tvůrcům portálu 367 zemědělců ze 67 okresů.
Podle krátkých zpráv zemědělců voda už neměla vliv na nízký počet odnoží u pšenice. \"Pšenice dobojovala, shodila odnože, kláseček je poloviční,\" napsal sedlák z okresu Brno-venkov. Jeho kolega uvedl, že pšenice a ječmen vytvořily parazitické odnože po deštích, což bude mít negativní dopad na kvalitu. Mák se potýká s přemnoženými škůdci, kterým svědčilo dubnové sucho a teplo.
Travní porosty jsou podle zemědělců velmi řídké a mnohem více se daří plevelům. Špatně vzchází kukuřice, na kterou je naopak zima.
Na postiženém Lounskou hlásí zemědělci nízkou a málo větvenou řepku, navíc hlásí nižší srážky než v jiných částech republiky. Ze sousedního Mostecka přišla zpráva, že výrazné sucho trvá. Obiloviny mají srolované listy, spodní listy usychají. \"Je to zoufalý stav,\" píše se ve zprávě.
Pozitivnější jsou zemědělci z Vysočiny, jižních Čech, Plzeňska či českomoravského pomezí, tedy okresů Svitavy či Ústí nad Orlicí.