\"Výsledek voleb do Evropského parlamentu mohou trhy přijmout s lehkým uspokojením. Vzhledem k tomu, že protievropské síly nezískaly nebezpečně velkou podporu, je pravděpodobné, že celé volby rychle sejdou z mysli,\" uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Evropské burzy přijímají výsledek voleb pozitivně, jelikož převahu získaly strany s pozitivním postojem vůči EU, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Na druhou stranu jde o faktor, který má na kurzy jen mírný vliv. Významnější dopad na evropské trhy má dnes spíše jednání o fúzi mezi automobilkami Fiat Chrysler a Renault, dodal.
Investoři v zásadě neočekávají radikální změny ve směřování EU a na výsledky voleb reagují klidně a bez větších emocí, doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Z výsledků evropských voleb je podle něj patrné posílení ekologické politiky. To by do budoucna mohlo vést k růstu cen energií a k zavádění nových regulací v průmyslu. Lokální výsledky v některých zemích však mohou mít na trhy výrazný dopad. Lze očekávat, že výsledky eurovoleb v Británii posílí tendence v souvislosti s brexitem. \"Trhy mají rády stabilitu, což je přesný opak situace, kterou aktuálně sledujeme v britské politice,\" dodal.
Britský index FTSE si ale během dopoledne připsal více než 0,5 procenta, německý DAX téměř 0,4 procenta a panevropský STOXX 600 dvě desetiny, shrnul analytik společnosti Starteepo František Bostl.
Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že se nenaplnil scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Ten by byl z hlediska trhů zvláště nepříznivý, neboť jejich výraznější posílení by zvýšilo pravděpodobnost drolení EU či eurozóny. \"Drolení unie by vedlo k závažné nejistotě ohledně budoucího politického a ekonomického uspořádání převážné části Evropy, která by ochromila investice podniků, a snížila tak konkurenceschopnost evropských zemí v globálních pohledu,\" upozornil.
Výnosy z desetiletých vládních dluhopisů dnes v převážné části zemí EU klesají, což podle Kovandy značí uklidnění situace, resp. nenaplnění obav trhu z triumfu antisystémových stran. Ty výrazněji uspěly v Itálii a v některých z nových zemí EU. Dluhopisové výnosy v těchto zemích dnes i proto mírně rostou. Naopak ve skandinávských zemích, ve Francii či Německu a vlastně ve všech starých zemích EU s výjimkou Itálie dnes výnos z desetiletých dluhopisů klesá, poznamenal.