ČAP: Zdanění technických rezerv je trest za obezřetnost

27.05.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. května (ČTK) - Pojišťovny nesouhlasí s vládním návrhem, který mění metodu tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv. Považují jej za trest za své obezřetné chování. Samy navrhly místo toho vložení peněz pojišťoven do Národního investičního fondu, kam by měly přispívat čtyři největší banky. Některé pojišťovny kvůli této \'sektorové dani´ přijdou o dva či dokonce až pět let zisku. Vyplývá to z reakce České asociace pojišťoven.

Nově by podle vládního návrhu měly být daňově uznatelné i technické rezervy tvořené podle zákona o pojišťovnictví. Změna by měla mít dopad na pojišťovny a zajišťovny působící na českém trhu. U nich by se totiž podle materiálu mělo jednorázově zvýšit jejich daňové zatížení na začátku prvního zdaňovacího období, po platnosti zákona. Ministerstvo financí na základě připomínek České národní banky navrhlo rozložit dopad změn na pojišťovny na dvě zdaňovací období.

\"Jsme překvapeni, že vláda tak narychlo zdanění rezerv schválila, ačkoli jsme nabízeli ministerstvu financí jednání a nepochybně lepší řešení. Vnímáme potřeby české ekonomiky, ať už v budování infrastruktury, sociálního bydlení, či výstavby školských zařízení, a proto jsme mj. chtěli nabídnout vložení prostředků do zřizovaného Národního investičního fondu,\" řekl ČTK výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

České pojišťovny podle něj dlouhodobě vytvářely technické rezervy obezřetně, nad povinnou evropskou minimální hranici. \"Jsme zklamáni, že se MF rozhodlo pojišťovny za toto obezřetné chování potrestat a preferuje jednorázový daňový výnos na úkor daňových příjmů budoucích vlád. Přitom klimatické změny, častější výskyt katastrofických škod nebo rostoucí kybernetická rizika budou zvyšovat nároky na finanční stabilitu pojišťoven, která je v zájmu celé české ekonomiky,\" dodal.

Takto vysoké dodatečné zdanění spolu s potřebou zachování dlouhodobé stability v životním pojištění bude mít podle Matouška nepochybně negativní cenový dopad i na jejich klienty. \"Za celou novodobou historii ČR pojišťovny nepotřebovaly žádnou státní pomoc, na rozdíl od pojišťoven v zahraničí. Navíc naprostou většinu svých technických rezerv investují v Česku. Pojišťovny jsou významným investorem do českých státních dluhopisů,\" podotkl.

Výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR Vít Jásek považuje rozhodnutí o zdanění rezerv pojišťoven za vyjádření zoufalé rozpočtové situace vlády. \"Sebrat jednomu sektoru jednorázově deset miliard Kč navíc hraničí s amorálností. Je to zcela zásadní zásah do ekonomiky pojišťoven. Navíc návrh v sobě obsahuje prvky pravé retroaktivity a zakázaného rdousícího efektu daně. Jde o neuvážený a nepromyšlený krok, který poškodí dlouhodobě budovanou stabilitu pojišťoven. Překvapuje nás, že vláda vůbec nezohlednila stanoviska zaměstnavatelských svazů jako členů tripartity,\" uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK