Vývoz zbraní a vojenského materiálu loni podle odhadu klesl druhým rokem po sobě. V roce 2016 dosáhl rekordních 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo 15 miliard. \"V rekordním roce 2016 se prodalo několik kusů letounů L-159, což export jednoduše ovlivní. Rok 2017 také nebyl špatný, ve srovnání s tím, co se exportovalo před 15 lety, jsme téměř na desetinásobku,\" uvedl Hynek.
Odhad pro rok 2018 je podle Hynka ke 14 miliardám. \"Neprodala se už ani jedna L-159 a nahradit letadlo něčím jiným je v tom objemu exportu téměř nemožné,\" uvedl. Jmenoval i další dva důvody odhadovaného poklesu loňského vývozu. Jedním z nich je podle něj to, že v Evropské unii stále není vyřešen tranzit, kdy české firmy podle něj mnohdy mají zakázky, ale není kudy zboží přepravit. Za další důvod označil nedostatek pracovních sil, kdy do výroby nepřicházejí mladí lidé. \"Máme řadu výrobních podniků, kde se průměrný věk zaměstnanců dostal nad 50 let,\" uvedl Hynek.
Export za tento rok by se podle jeho odhadu mohl opět dostat k 15 miliardám. Klesat by neměl. Hynek si hodně slibuje od projektu letounu L-39NG. \"Je to technologický skok a posune to náš letecký a obranný průmysl do kategorie VIP. Až se začne prodávat, projeví se to i na nárůstu exportu,\" uvedl prezident.
Dlouhodobě největším trhem jsou pro české firmy USA, jde asi o desetiprocentní podíl, zboží z Česka putuje například i do Iráku, Polska, ale třeba i do Spojených arabských emirátů. Asi 20 států podle Hynka dělá 80 procent exportu. Dlouhodobě zhruba třetinu činí vývoz pozemní techniky, třetinu letecká technika, zbylou třetinu tvoří radary, elektronika, ruční palné zbraně, střelivo či výbušniny. Dlouhodobě podle Hynka rostou technologie.