\"Nejvíce reklamních zařízení bylo odstraněno z dálnice D1, dále z dálnice D2 a z D5. U zbývajících reklamních zařízení ministerstvo dopravy pokračuje ve zkoumání, zda jsou provozována v souladu s právními předpisy,\" popsal ministr. Pokud nejsou v souladu se zákonem, vyzývá ministerstvo vlastníky k jejich odstranění. \"Pokud by vlastníci reklamních zařízení sami chtěli tato zařízení odstranit, bylo by jich v současné době minimum. Odstranit nelegální reklamní zařízení přitom měli do září roku 2017,\" poznamenal ministr.
Uvedl, že vlastníci billboardů činí obstrukce a při samotné demontáži volají na pracovníky Ředitelství silnic a dálnic policii s poukazem na to, že to jejich majetek a ŘSD nemá právo billboardy odstraňovat. Do jara letošního roku silničáři sami odstranili 94 zařízení.
Informoval také, že na základě několika ukončených soudních sporů se ministerstvo vrátilo k reklamám umístěných na mostních objektech nad dálnicemi. Ředitelství silnici a dálnic v této souvislosti vyzvalo v poslední době k odstranění celkem 196 takových nelegálních reklamních zařízení, protože se nacházejí v ochranném pásmu dálnic. \"Jejich odstranění se dá očekávat v řádu několika dnů, maximálně týdnů,\" dodal ministr dopravy.
Další stovky nelegálních billboardů zůstávají také kolem silnic první třídy. Ty jsou pod správou jednotlivých krajů, některé z nich dosud odstranily pouze několik desítek nelegálních reklam. Před začátkem platnosti zákazu napočítali silničáři kolem dálnic a silnic první třídy celkem 3000 nepovolených zařízení.
Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od předloňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona.