Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny za květen klesl na 47,7 bodu z dubnových 47,9 bodu. Byl tak jen těsně nad březnovým šestiletým minimem 47,5 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
\"Zpracovatelský průmysl v květnu zůstal v poklesu, což naznačuje, že odvětví bude ve druhém čtvrtletí brzdou širší ekonomiky,\" řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. \"Čtvrtý měsíc poklesu produkce po sobě a další prudký propad nových objednávek podtrhl skutečnost, že odvětví zůstává v nejobtížnějším období od roku 2013,\" dodal.
Index nových zakázek se už osm měsíců drží pod hranicí 50 bodů a přestože v květnu vystoupil na 46,6 z dubnových 45,8 bodu, je podle IHS zřejmé, že obrat se v dohledné době nedostaví.
Dnešní data jsou dalším důkazem, že hospodářství eurozóny je pod tlakem. Snížil se i nákup surovin, klesl počet nevyřízených objednávek a poprvé za téměř pět let klesl počet zaměstnanců. \"Výrobci se obávají, že budou vystaveni dalšímu poklesu poptávky,\" řekl Williamson.
V Německu se index PMI zpracovatelského sektoru, který se na ekonomice podílí zhruba pětinou, snížil na 44,3 ze 44,4 bodu v dubnu. Zůstává tak na nejnižší úrovni od poloviny roku 2012. Dolů ho sráží jak pokles nových zakázek, tak pokles zaměstnanosti.
Nicméně z jen mírného poklesu a také skutečnosti, že snižování nových zakázek se druhým měsícem zpomaluje, je patrná stabilizace zpracovatelského průmyslu, soudí IHS Markit.
Stále však dochází ke snižování počtu zaměstnanců. Průzkum ukázal, že zaměstnanost klesla nejvíce za téměř šest a půl roku.
Míra nezaměstnanosti v Německu vzrostla v květnu podle sezonně přepočtených údajů poprvé za téměř dva roky, dostala se na pět procent ze 4,9 procenta v dubnu. Pokud bude tento trend pokračovat, může se napětí ve zpracovatelském průmyslu zopakovat v sektoru služeb. Na službách je přitom německá ekonomika závislá mnohem více.