Británie zůstala největší destinací pro přímé zahraniční investice v Evropě, počet projektů se tam ale snížil o 13 procent. Podobný pokles zaznamenalo i Německo. Ve Francii počet projektů stagnoval, Itálie a Irsko naopak zažily výrazný růst.
Ernst & Young v průzkumu oslovila 506 podniků. Zaměřuje se na počty dokončených projektů zahraničních investic, nikoliv na výši investice.
Nižší je i procento podniků, které plánují v letošním roce zřídit nebo rozvíjet své aktivity v Evropě. Více než třetina dotazovaných podniků pak uvádí jako primární riziko atraktivnosti Evropy nejistotu způsobenou brexitem. Následují obavy z politické nestability v EU, růst populismu a protekcionismu a globální politická nejistota.
\"Dlouhodobá nejistota ohledně budoucích vztahů Británie s EU po hlasování o brexitu nepochybně snižuje přímé zahraniční investice v zemi,\" uvádí se ve zprávě.
Francie zaznamenala stagnaci v počtu projektů převážně kvůli obavám z dopadu protestů takzvaných žlutých vest. Paříž ale zůstává nejatraktivnějším městem v Evropě pro investice.
Navzdory politickým nepokojům a slábnoucímu růstu ekonomiky se počet projektů přímých zahraničních investic v Itálii loni zvýšil o 63 procent. V Irsku vzrostl o 52 procent. Irsko se zřejmě stalo alternativou pro investory, kteří původně zamýšleli podnikat v Británii, podotýká agentura Reuters.