Maloobchodní tržby bez prodejů aut v Česku v dubnu zrychlily růst na 6,9 procenta z březnových 4,8 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční srovnání ovlivnily Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Opět se zvyšovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že Češi v dubnu navýšili výdaje za potraviny nejvíce za 16 let. \"I když markantní růst výdajů za potraviny pochopitelně částečně plyne z prosté skutečnosti jejich zdražování,\" uvedl. Je to vidět podle něj například u brambor, cibule, zelí a další zeleniny, jejíž cena se kvůli loňské slabé úrodě drží na historickém maximu. Ovlivnilo to i růst výdajů v restauracích, který byl v dubnu meziročně nevýraznější od loňského ledna.
Analytik Miroslav Novák z firmy Akcenta CZ uvedl, že pokračujícím trendem je přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet. Internetoví prodejci si podle něj v tempu růstu tržeb v posledních letech drží primát a letošní duben s meziročním růstem o 20 procent nebyl podle Nováka výjimkou.
Nadále se však podle ekonoma UniCredit Bank Jiří Pour rozevírají nůžky mezi tržbami za automobily a tržbami bez aut. \"Tržby za automobily po březnovém poklesu meziročně sice trochu vzrostly, avšak za první čtyři měsíce je stále viditelný meziroční pokles,\" uvedl. Dlouhodobá nasycenost poptávky po automobilech, kterou mimo jiné podle něj indikují data za registrace vozidel doma i ve světě, nejspíš bude trvat dlouho. \"K odkladu pořízení nového automobilu může vést i aktuální nejistota spojená s evropskými regulacemi emisí, které postavily automobilový průmysl na technologické rozcestí,\" dodal.
Hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka upozornil, že domácnosti sice neopouští chuť utrácet, avšak se zpomalující ekonomikou bude i růst maloobchodních tržeb zpomalovat. Reálný růst přitom podle něj snižuje vyšší inflace.
Šárka Mrázová mal