Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik prodat, aby mohla převzít ocelárny v Itálii. Odboráři z AMO mají obavu z toho, že podnik skončí. O situaci kolem AMO už dříve jednala i Sněmovna.
Babiš řekl, že minulý pátek se uskutečnilo jednání se zástupci Liberty House. Spolu s místopředsedou vlády a ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO) podle něj trvali na zárukách od nového vlastníka, že i nadále zajistí stabilitu firmy, bude investovat do jejího rozvoje a zajistí kontrolu nad souvisejícím energetickým zdrojem.
\"Za tímto účelem jsme požadovali, aby byla zajištěna trvalá možnost státu podílet se na strategických rozhodnutích souvisejících s dalším rozvojem společnosti prostřednictvím členství v dozorčí radě společnosti Arcelor Mittal Ostrava. Toto nám bylo přislíbeno,\" řekl premiér.
\"Za účelem stvrzení této dohody bude mezi státem a společností Liberty House Group podepsáno, respektive teď o tom budeme vyjednávat, memorandum o spolupráci mezi novým majitelem, mezi odbory a mezi státem. A teď se ta dohoda připravuje,\" dodal Babiš.
Havlíček v květnu oznámil, že stát vytvoří pracovní skupinu pro ocelářství a bude se zabývat změnami ve vlastnictví AMO. Babiš řekl v květnu Hospodářským novinám, že Liberty House není transparentní firma a že stát chce hutě koupit za korunu.
Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise už dříve sdělila, že britská Liberty House je vhodným zájemcem a ostravské hutě může převzít.
ArcelorMittal Ostrava zatím patří do skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel a trubek v Česku. Vedle českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. Podnik má 6500 zaměstnanců.