Vývoj podle analytiků ukazuje, že podniky jsou opatrnější vzhledem k tomu, že zpomaluje hospodářský růst ve světě a Spojené státy vedou obchodní válku s Čínou a dalšími zeměmi. Odeznívá také přínos podpůrných opatření v podobě daňových škrtů a větších vládních výdajů.
Ekonomové upozornili, že napětí v obchodních vztazích by mohlo mít negativní dopad na ekonomiku, která příští měsíc dosáhne rekordních deseti let expanze.
Ministerstvo obchodu rovněž uvedlo, že v březnu a dubnu ekonomika po zpřesnění dat vytvořila o 75.000 pracovních míst méně, než bylo oznámeno v předběžných odhadech.
Mírnější byl v květnu i růst mezd, průměrná hodinová mzda se meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta, stejným tempem jako v dubnu. Meziroční nárůst ale v květnu zpomalil na 3,1 procenta z dubnových 3,2 procenta.
Pokud bude pokračovat dosavadní vývoj, bude to patrně znamenat, že se inflace nevrátí k dvouprocentnímu cíli centrální banky (Fed) tak rychle, jak Fed očekával. Centrální banka tak bude mít důvod přistoupit ke snížení základní úrokové sazby. Část analytiků už počítá s tím, že Fed letos úroky sníží dvakrát, upozornila agentura Reuters.
Zpráva z trhu práce doplnila dřívější slabší údaje o spotřebitelských výdajích, podnikatelských investicích či prodeji domů, což naznačuje, že ekonomika ve druhém čtvrtletí ztrácí dynamiku. Růst zpomaluje, protože se vytrácí vliv masivních stimulů z loňských daňových škrtů a vyšších státních výdajů.
Atlantský distrikt Fedu předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalí růst na 1,5 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika rostla tempem 3,1 procenta.
Míra nezaměstnanosti v květnu zůstala na 3,6 procenta a je blízko minima za 50 let. Přírůstky zaměstnaných zpomalily napříč všemi sektory, ve zpracovatelském průmyslu jich přibylo asi 3000. Tento sektor je pozorně sledován kvůli dopadům celních sazeb na ekonomiku. Produkce výrobních závodů byla v květnu slabá a nálada klesla na 31měsíční minimum. Důvodem jsou právě obavy výrobců z dopadů obchodních sporů.