Ministři se na jednání také shodli, že do konce příštího roku vypracují pravidla, která by zabránila velkým internetovým firmám vyhýbat se vyšším daním.
\"Růst globální ekonomiky se stabilizoval a obecně se očekává mírný růst letos i v roce 2020,\" uvádí se v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. V textu se rovněž konstatuje, že růst zůstává nízký a je ohrožen, zejména \"obchodním a geopolitickým napětím\", které se zintenzivnilo.
Zatímco společné prohlášení ze schůzky se omezilo na obecná a neadresná konstatování, šéf německé centrální banky Jens Weidmann byl konkrétní. Obchodní spor mezi USA a Čínou podle něj může ve střednědobém výhledu snížit světový obchod o jedno procento. Podobně se tento týden vyjádřila i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová, podle níž by celní válka mezi USA a Čínou v příštím roce mohla snížit globální hrubý domácí produkt (HDP) o půl procenta.
Dnes z Japonska Lagardeová vyzvala členské země G20, jimiž jsou i Spojené státy a Čína, aby se snažily o řešení obchodních sporů. \"Prioritou by mělo být vyřešení současných obchodních sporů, včetně odstranění cel,\" uvedla šéfka MMF, která se schůzky ve Fukuoce rovněž účastnila.
Podle agentury AP se na okraj jednání v Japonsku setkali americký ministr financí Steven Mnuchin a guvernér čínské centrální banky I Kang. Podle Mnuchina byla jejich schůzka konstruktivní a jednání o obchodních otázkách \"upřímná\". Tento výraz podle AP v diplomacii znamená jistý stupeň neshody.
Ministři financí a guvernéři centrální bank G20 se ve Fukuoce také shodli, že se budou snažit vyřešit spor o zdanění velkých internetových firem. Řešení chtějí mít podle závěrečného prohlášení příští rok. Zejména Británie a Francie se snaží zamezit internetovým gigantům, aby přesouvali své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží. Paříž a Londýn proto navrhují takzvanou digitální daň. Proti jsou ale Spojené státy, mnozí internetoví giganti jsou totiž právě americké firmy.
V závěrečném prohlášení ze schůzky ve Fukuoce se také uvádí, že země G20 se budou snažit zlepšit boj proti praní špinavých peněz a proti financování teroristických skupin, mimo jiné prostřednictvím pravidel pro virtuální převody peněz a obchodování s kryptoměnami.