Těžba dřeva loni kvůli kůrovci vzrostla na rekordních 26 mil. m3

10.06.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. června (ČTK) - Těžba dřeva v ČR loni kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu metrů krychlových. Drtivou většinu těžby v objemu 23 milionu metrů krychlových tvořila nahodilá těžba, kam spadají těžby kůrovcového dřeva či dřeva zničeného povětrnostními vlivy. Nejvíc je kalamitou postižena Morava. Data o loňské těžbě dnes zveřejnil Česká statistický úřad (ČSÚ).

\"Samotná nahodilá těžba byla v loňském roce vyšší než celková těžba v jakémkoliv předchozím roce. Příčinou je kombinace několika faktorů, mezi nejvýznamnější patří velké sucho a napadení stromů hmyzími škůdci,\" řekl Jiří Hrbek z odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ.

Regionálně byly největší těžby na Vysočině, kde dřevorubci vytěžili 3,8 milionu metrů krychlových dřeva. Následovaly Jihočeský kraj s 3,4 milionu m3, Olomoucký kraj s 3,4 milionu m3 a Moravskoslezský kraj se třemi miliony m3.

\"Nejvíce postižena kalamitou byla a je Morava, ale situace se výrazně zhoršila i na Vysočině a v Jihočeském kraji,\" uvedli statistici.

Z jednotlivých dřevin se nejvíce těžil smrk, jehož podíl na těžbě dosáhl 87,2 procenta. Za smrkem následovaly borovice s podílem 4,4 procenta a buk s 2,5 procenta. Těžba listnatých dřevin zaujímala necelých šest procent z celkového objemu.

Umělé zalesnění loni vzrostlo o 6,4 procenta na 21.200 hektarů. Zvýšil se podíl listnatých dřevin na 44,7 procenta, což podle statistiků souvisí s kalamitou a měnícím se přístupem lesníků k hospodaření v lesích. Stále nejvíce se však zalesňuje smrkem, loni na smrk připadlo 36,8 procenta zalesnění. Následovaly buk s 22,4 procenta a dub s podílem 14,1 procenta. Při zalesňování lesníci spotřebovali 133,2 milionu sazenic, z toho podíl listnáčů činil 55,9 procenta.

Plocha lesních pozemků loni mírně vzrostla a ke konci roku 2018 lesy zabíraly 2,673.392 hektarů. Z nich téměř polovina patřila státnímu podniku Lesy České republiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK