Nezaměstnanost klesla v květnu ve všech krajích s výjimkou Prahy a Zlínského kraje, kde stagnovala. Podle analytiků je nezaměstnanost poblíž minima a stále patří a bude patřit mezi nejnižší v rámci EU. V letních měsících ale stoupne v souvislosti s nástupem absolventů na trh práce.
Úřad práce dnes upozornil, že v řadě regionů je současný podíl nezaměstnaných na minimech. V souvislosti s tím ale firmám chybí například kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.
\"Pozdější fáze hospodářského cyklu se do výsledku nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Nezaměstnanost v České republice by tak měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Utaženému trhu práce se uleví až se začátkem prázdnin, kdy na něj vstoupí noví absolventi,\" uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že za úbytkem lidí bez práce stojí také aktivita úřadů práce, kteří nezaměstnané samy umísťují, nebo je vyřazují z evidence pro jejich nespolupráci.
Nejnižší podíl nezaměstnaných, 1,7 procenta, vykázal Pardubický kraj, následovaly Jihočeský a Plzeňský kraj shodně s 1,8 procenta. Největší podíl nezaměstnaných, i přes jejich pokles, zůstal v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,2 procenta. V Moravskoslezském kraji zároveň ale klesla nezaměstnanost ve všech okresech a je nejnižší od listopadu 1996.
Nezaměstnanost klesla v 75 regionech země, přičemž nejníže se dostala v okrese Praha-východ, kde dosáhla jednoho procenta. Jen mírně vyšší byla na Rychnovsku nebo Jindřichohradecku. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo v květnu Karvinsko, a to 6,8 procenta. U dalších v pořadí, Mostecka a Ostravy- města, mírně překročila hranici pěti procent.