Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,30 procenta a obchodování uzavřel na 26.062,68 bodu. Stoupl tak již pošesté za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii růstů od loňského května.
Širší index S&P 500 se dnes zvýšil o 0,47 procenta na 2886,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl dokonce o 1,05 procenta na 7823,17 bodu.
Páteční dohoda mezi USA a Mexikem odvrátila hrozbu, že Washington ode dneška zavedou pětiprocentní clo na veškerý dovoz mexického zboží. Dohoda podpořila například akcie amerických automobilek, které mají v Mexiku rozsáhlé výrobní aktivity.
\"Odstraňuje to jeden potenciální zdroj obav investorů ohledně firemních zisků a hospodářského růstu,\" uvedl analytik Sameer Samana ze společnosti Wells Fargo Investment Institute.
Z odvrácení nových amerických cel na mexické zboží těžil rovněž dolar. Euro naopak oslabovalo po zprávě agentury Reuters, podle které by Evropská centrální banka (ECB) v případě potřeby mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb v eurozóně.
Kolem 22:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,1 procenta na 1,1318 USD. Zdroje agentury Reuters o víkendu uvedly, že představitelé ECB jsou otevřeni myšlence snížení úroků v případě, že hospodářský růst v eurozóně ve zbytku roku zpomalí.
\"Pokud inflace a růst zpomalí, bude snížení úroků oprávněné,\" uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s diskusemi uvnitř ECB. Pokles úrokových sazeb v eurozóně by snížil atraktivitu jednotné evropské měny.
Dolar minulý týden oslaboval kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů obchodních sporů. Překvapivě slabé údaje o květnovém vývoji trhu práce navíc podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla přikročit ke snížení úroků. Euro se minulý týden k dolaru vyšplhalo až na 1,1348 USD, nejvýše za dva a půl měsíce.
pmh