Komise již minulý týden uvedla, že porušování těchto pravidel Itálií je důvodem k zahájení disciplinárního řízení, které by mohlo vyústit v pokutu. Po dnešním souhlasu členských zemí se bude muset komise podle agentury Reuters rozhodnout, zda zahájení tohoto řízení doporučí.
Zástupci vlád členských zemí podle zdrojů Reuters vyjádřili podporu dialogu s cílem odvrátit disciplinární řízení v případě, že Řím učiní dostatečné kroky ke zlepšení stavu veřejných financí. Pokud by však rozhovory s Itálií v příštích dnech nevyústily v kompromisní dohodu, mohla by Evropská komise 26. června navrhnout zahájení disciplinárního řízení, uvedl jeden ze zdrojů.
Konečné rozhodnutí o zahájení tohoto řízení by pak museli učinit ministři financí EU, a to pravděpodobně na setkáních, která se uskuteční 8. a 9. července, napsala agentura Reuters.
Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. Její dluh v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) je druhý nejvyšší po Řecku. Itálii se podařilo koncem loňského roku vyhnout disciplinárnímu řízení, když se nakonec dohodla s Evropskou komisí na nové podobě letošního rozpočtu.
Disciplinární řízení je složitý právní proces, jehož výsledkem může být pro Itálii pokuta až 0,2 procenta HDP, což odpovídá částce zhruba 3,5 miliardy eur (téměř 90 miliard Kč). Žádná země EU však zatím pokutu nedostala.