BP uvedla, že důvodem ke změně byl přesun části rezerv, které se dosud považovaly za zásoby plynu. Hlavní ekonom BP Spencer Dale novinářům řekl, že Saúdská Arábie začala oddělovat zprávy o rezervách ropy, zemního plynu a kapalin ze zemního plynu NGL, jako je propan a butan. NGL byly dříve zahrnuty do zásob plynu, nově se však přesunuly do zásob ropy.
Prokázané rezervy ropy Saúdské Arábie tak podle nového odhadu na konci loňského roku činily 297,7 miliardy barelů místo dříve uváděných 266,2 miliardy barelů. Rezervy Venezuely činily 303 miliard barelů. Třetí je Kanada, jejíž rezervy dosahují 168 miliard barelů, následuje Írán se 156 miliardami a Irák se 147 miliardami barelů.
Saúdská Arábie je otevřenější ve zprávách o stavu zásob, neboť se připravuje na primární veřejnou nabídku (IPO) akcií své energetické společnosti Saudi Aramco. Nabídka akcií byla odložena a teď je naplánována na začátek příštího desetiletí.
Rijád v minulosti jen zřídka měnil odhad svých zásob, přestože těží osm až deset milionů barelů denně. Poslední velká změna se uskutečnila v roce 1989, kdy byl objem rezerv ropy bez vysvětlení zvýšen ze 170 miliard na 260 miliard barelů.
BP zvýšila také údaj o rezervách Spojených států, a to o 22 procent na 61,2 miliardy barelů. Spojené státy se loni staly největším světovým producentem ropy.
Celkový údaj o rezervách se ale téměř nezměnil, činí zhruba 1,73 bilionu barelů. Při současné globální poptávce by to mělo vystačit asi na 50 let, uvedla agentura Reuters.