Podnikatelé, média i opozice již dříve upozornili, že všechny firmy i kvůli nedostatku kapacit dodavatelů nestihnou do konce června přejít na eKasu, od které si stát slibuje vyšší výběr daní a potírání daňových úniků včetně na dani z přidané hodnoty (DPH). Finanční správa původně tvrdila, že náběh projektu se děje podle plánu.
Ministerstvo financí ovšem přiznalo, že na trhu je nedostatek on-line registračních pokladen. Vláda proto schválila návrh neukládat do konce září podnikatelům pokuty, pokud sice nezavedli eKasu, ale do konce června si ji alespoň objednají a zaregistrují u Finanční správy. Parlament by měl novelu příslušného zákona projednat ve zrychleném režimu již tento měsíc. Podnikatelé mezitím budou moci používat stávající pokladny.
\"Projekt eKasa je asi druhý nejdůležitější projekt na potírání daňových úniků po kontrolním hlášení DPH,\" řekl novinářům ministr financí Ladislav Kamenický.
Pomalejší než původně očekávaný náběh eKasy způsobí letos podle ministerstva financí výpadek příjmů státu ve výši 19,1 milionu eur (489 milionů korun).
Plnohodnotná elektronická evidence tržeb, na jejímž základě budou pokladny napojeny na systém Finanční správy, je na Slovensku od letošního dubna povinná pro začínající podnikatele a pro nové pokladny. Ostatní firmy s asi 200.000 pokladnami měly nový systém zavést nejpozději na začátku července. Dosud bylo do eKasy zapojeno 57.000 pokladen.
Podnikatelé na Slovensku až na výjimky již léta musejí evidovat tržby v hotovosti v registračních pokladnách, které ale dříve nebyly na systém Finanční správy napojeny a údaje ukládaly pouze do své paměti. Daňoví kontroloři na Slovensku v minulosti odhalili vícero případů manipulace s pokladnami, jejichž cílem bylo snižovat vykázané tržby podnikatelů a následně i daní. Právě takovým podvodům by měl systém eKasa zabránit.