\"Euroskupina (ministři financí zemí platících eurem) se shoduje s pohledem Hospodářského a finančního výboru a Evropskou komisí, že proces je v souvislosti se zadlužením oprávněný,\" uvedl na ranní tiskové konferenci k italské situaci šéf euroskupiny Mario Centeno. Diskuse k této otázce byla podle něj velmi krátká.
Česká ministryně financí Alena Schillerová na okraj jednání ČTK řekla, že vítá rozhodnutí komise o tom, že postup vůči Itálii je na místě. Připomněla, že podle údajů komise byl veřejný dluh Itálie loni 132,2 procenta hrubého domácího produktu, v ČR byl stejný údaj na hodnotě 32,7 procenta. Italské číslo je tak podle Schillerové \"neuvěřitelné\". \"Velmi to vítám,\" řekla o pohledu komise s tím, že pokud se všechny země připojily k Paktu stability a růstu a ČR má také vlastní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tak se pravidla mají týkat i třetí největší ekonomiky unie. Římu za porušení pravidel může hrozit i finanční sankce, ta však dosud nikdy nebyla udělena.
Dokud nebude komisí nyní navržené řízení vůči Itálii skutečně spuštěno, není po dnešním rozhodnutí o Španělsku žádná země unie uvnitř procedury pro nadměrný schodek. Na vrcholu krize eurozóny v letech 2010 a 2011 byl postup veden proti 24 členským státům unie.