Zatímco za duben ministerstvo původně oznámilo pokles o 0,2 procenta, po revizi ohlásilo růst o 0,3 procenta. Květnový růst nicméně zaostal za odhady ekonomů, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení o 0,6 procenta. V meziročním porovnání tržby vzrostly o 3,2 procenta.
Takzvané jádrové tržby, které nezahrnují prodej aut, pohonných hmot, stavebního materiálu a potravinářských služeb, se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 procenta, v dubnu stouply o 0,4 procenta. Tento údaj nejvíce odpovídá složce hrubého domácího produktu označované jako výdaje spotřebitelů. Spotřebitelské výdaje se podílejí na ekonomické aktivitě více než dvěma třetinami.
Solidní růst tržeb v maloobchodu v dubnu a květnu svědčí o tom, že spotřebitelské výdaje ve druhém čtvrtletí zrychlují, zatímco v lednu až březnu výrazně zpomalovaly. Ekonomové by tedy mohli zvýšit odhady růstu hrubého domácího produktu, které se nyní v ročním přepočtu pohybují pod dvěma procenty. V prvním čtvrtletí činil hospodářský růst 3,1 procenta.
Celkově ekonomika USA ztrácí dynamiku, protože účinek loňských stimulů v podobě vládních výdajů a daňových škrtů odeznívá. Negativní dopad na ekonomiku má také obchodní válka USA s Čínou, která v poslední době eskalovala, napsala agentura Reuters.