Do vývoje cen v průmyslu se promítly hlavně o 8,6 procenta dražší elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. Zdražily ale i potravinářské výrobky, nápoje, tabák a rovněž rafinované ropné produkty a koks.
V zemědělství se meziročně zvýšily zejména ceny brambor, a to téměř o polovinu. Zelenina zdražila zhruba o čtvrtinu. \"Vzrostly rovněž ceny jatečných prasat, mléka a drůbeže. O téměř 46 procent naopak poklesly ceny ovoce a snížily se i ceny vajec a skotu,\" uvedl vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc.
Ceny stavebních prací podle odhadů zrychlily meziroční růst na 5,5 procenta z předchozích 5,4 procenta. Proti loňskému květnu byly materiály a výrobky dražší o 4,1 procenta.
\"Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity,\" uvedl analytik Komerční banky František Táborský. \"Celkově očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spolu s kurzem koruny...budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb,\" dodal.
Mezi službami pro podniky zdražilo poradenství v oblasti řízení o 8,9 procenta, služby v zaměstnání o 7,8 procenta, pojištění a penzijní financování o 7,3 procenta, reklamní služby o 4,2 procenta a bezpečnostní služby o čtyři procenta. Zlevnilo skladování a podpůrné služby v dopravě.
V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu zvýšily o 0,5 procenta, ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 0,1 procenta a stavební práce zdražily proti dubnu o 0,4 procenta. Tržní služby pro podniky stagnovaly.