Nejproblematičtějšími zeměmi jsou Čína a Rusko. V Číně komise eviduje 37 překážek a v Rusku 34. Loni nejvíce nových bariér zavedly Čína spolu s Alžírskem - každá pět. Po čtyřech pak Spojené státy a Indie. Největší dopad mají překážky na sektor informačních technologií a obchodování s kovy.
\"Celosvětově vidíme rostoucí hrozbu ochranářství, zvláště z Číny a z USA, a to je velmi znepokojující,\" uvedla na tiskové konferenci komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. \"To je bohužel celosvětový trend a v krátkodobém horizontu nevidíme jeho konec,\" citovala ji agentura Reuters.
Nicméně zpráva EU také zjistila, že od roku 2014, kdy začala EK fungovat v současném složení, bylo zrušeno 123 překážek, z toho loni 35. Vývoz z EU byl díky tomu loni vyšší o 6,1 miliardy eur.
Z obchodních překážek zavedených loni EK upozornila zvláště na 25procentní clo na ocel a desetiprocentní na hliník, která zavedly Spojené státy. Čína omezila obchod novými pravidly týkajícími se kybernetické bezpečnosti a regulace potravin, zatímco Indie zavedla požadavek na veterinární osvědčení pro dovážené kožené zboží. Alžírsko pak zakázalo dovoz téměř 900 produktů.